Wpis Blogowy

TOP 10 atrakcji turystycznych Bydgoszczy

Bydgoszcz posiada liczne skarby, zarówno urbanistyczne, przyrodnicze, jak i kulturalne, które zdecydowanie warto odkryć. Z tego względu coraz więcej turystów wybiera właśnie to miasto jako cel swoich wyjazdów. Położona nad malowniczymi meandrami Brdy i Wisły, oferuje niezwykle atrakcyjną mieszankę historycznych zabytków, muzeów i zarazem nowoczesności, która każdego dnia zaskakuje wielu przyjezdnych. 

10 najciekawszych miejsc w Bydgoszczy

Co warto zwiedzić w Bydgoszczy? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się intrygującym miejscom i obiektom sprawiającym, że jest ona idealnym celem na krótkie i długie wycieczki. Od niepowtarzalnych spichrzów nad Brdą i młynów na Wyspie Młyńskiej, przez tętniący życiem Stary Rynek, aż po zielone, rozległe przestrzenie Myślęcinka – przybliżamy, co czyni to miasto wyjątkowym na mapie Polski. Przeczytaj nasz artykuł i twórz z nami modę na Bydgoszcz!

Stary Rynek

Wielu turystów zwiedzanie tradycyjnie rozpoczyna od Starego Rynku. Idąc ku niemu ulicą Mostową, można doświadczyć niezwykłej interakcji z zawieszoną nad Brdą i kultową już dziś rzeźbą „Przechodzącego przez rzekę”. Najlepiej sfotografować ją na tle wizytówki miasta: zabytkowych spichrzy, których wizerunek odnajdujemy w herbie Bydgoszczy.

Na początku drugiej wojny światowej na Starym Rynku stał pojezuicki kościół pw. św. Ignacego Loyoli. Historia głosi, że jedna z ofiar faszystowskiego terroru, umierając, oparła się ręką o ścianę kościoła. Śladu nie dało się usunąć, co skłoniło okupantów do zburzenia świątyni. Współcześnie Rynek to tętniące życiem miejsce, pełne restauracji i knajpek z letnimi ogródkami. Przebiega przez niego 18 południk długości geograficznej wschodniej, co zostało zaakcentowane ciekawą aplikacją na kostce brukowej. 

W mieszczącej się przy Rynku Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  przechowywany jest najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, sięgający początkami schyłku XV wieku. Na uwagę zasługuje też znajdująca się przed Biblioteką fontanna „Dzieci bawiące się z gęsią”. 

Pobliską ulicą Magdzińskiego szybko można dotrzeć do zabytkowej Hali Targowej, która z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom food hall. Smakosze koniecznie muszą też zajrzeć na ulicę Jatki. Po pięćdziesięciu latach nieobecności na mapie Bydgoszczy, wróciła w nowej odsłonie, stając się modną ulicą kulinarną pod efektownym, szklanym zadaszeniem.

Z Rynku warto też udać się do najstarszego kościoła i zarazem najstarszego budynku w Bydgoszczy, jakim jest Katedra św. Marcina i Mikołaja. Wnętrze zaskakuje niezwykłym bogactwem kolorów polichromii kojarzących się z wiekowymi kościołami krakowskimi.

ul. Długa 

Ulica Długa jest jedną z najbardziej malowniczych ulic miasta, pełną kamienic o eleganckich fasadach. To także lokalizacja nietuzinkowego Muzeum Mydła i Historii Brudu, które oferuje nie tylko wgląd w historię produkcji mydła, ale także interaktywne zajęcia pozwalające zrozumieć znaczenie czystości i higieny w różnych okresach historycznych. Muzeum nie tylko edukuje, ale również bawi, co czyni je popularną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Spacerując po Ulicy Długiej, można poczuć ducha dawnych czasów, a zarazem doświadczyć dynamicznego życia współczesnej Bydgoszczy.

Magiczne Schodki 

Szczególnie urokliwym zakamarkiem Starego Miasta są „Magiczne Schodki”. Prowadzą one bezpośrednio do tak zwanej „Wenecji Bydgoskiej”. Znajdują się w wąskim przesmyku łączącym Wełniany Rynek z Wyspą Młyńską, pomiędzy kamienicami nr 6a i 7. To nieco enigmatyczne miejsce stanowi fragment lokalnej tkanki miejskiej, gdzie wąskie kanały i budynki nad wodą tworzą klimat przypominający włoską Wenecję. Schody te są idealną scenerią dla fotografii podczas spacerów na Wyspę Młyńską. Przydomek „magiczne” zyskały dzięki występowi w filmie „Magiczne Drzewo”. Wspólnie z kładką nad Brdą-Młynówką są bardzo lubianą atrakcją turystyczną. “Garbaty mostek” jest świadkiem rodzących się w Bydgoszczy uczuć – zakochane pary przypinają do niego kłódki, pieczętując swoją miłość.

Wyspa Młyńska 

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy należy do najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych punktów miasta. W ostatnich latach przeszła wprost fenomenalne przeobrażenie, docenione m.in. w plebiscycie „Cuda Polski 2023” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Kto zachwyca się berlińską Wyspą Muzeów, koniecznie musi przyjechać do Bydgoszczy, nazywanej zresztą Małym Berlinem. Po niezwykle udanej rewitalizacji, Wyspa Młyńska stała się nowym sercem miasta, oferując zwiedzanie muzeów, przyjemne spędzenie czasu w zlokalizowanych tu knajpkach lub po prostu na łonie natury. 

Bezpośrednio przy Wyspie Młyńskiej znajduje się Dom Leona Wyczółkowskiego, gdzie można podziwiać dzieła jednego z najwybitniejszych polskich malarzy. Galeria Sztuki Nowoczesnej, położona na Wyspie, jest kolejnym miejscem, w którym obejrzymy wystawy artystów polskich i zagranicznych. Prezentowane są tu bogate zbiory prac tuzów polskiego malarstwa i rzeźby, m.in.: Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Meli Muter, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Piotra Potworowskiego, Jana Cybisa, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Jarosława Modzelewskiego, Leona Tarasewicza, Izabelli Gustowskiej, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Zofii Kulik.

W pobliżu mieszczą się ponadto Zbiory Archeologiczne MOB oraz Europejskie Centrum Pieniądza, przenoszące zwiedzających w świat historii tych terenów. Nadal nie opadły emocje związane z odkryciem pod posadzką bydgoskiego kościoła farnego tzw. skarbu bydgoskiego. To bezcenne znalezisko tworzy m.in. 486 złotych, zabytkowych monet z mennic rozsianych po kontynencie europejskim, a nawet pochodzących z Imperium Osmańskiego. 

Dominującym architektonicznie na Wyspie Młyńskiej i zarazem najnowszym pod względem oferty kulturalnej obiektem są Młyny Rothera, których historia sięga XIX wieku. Dziś stanowią hiper nowoczesny i szalenie efektowny wizualnie kompleks funkcjonujący pod nazwą Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Ośrodek kulturalny obfituje w wydarzenia, a także udostępnia bezpłatny taras widokowy, zdecydowanie warty polecenia. 

Wyspa Młyńska to przede wszystkim idealne miejsce na spacer i relaks. Widok na majestatyczny gmach Opery Nova oraz spokojnie płynącą kanałami Brdę, przyjazne ścieżki, zielone tereny doskonałe na piknik, tryskające fontanny i duży plac zabaw dla dzieci sprawiają, że to bez wątpienia jedno z ulubionych miejsc większości Bydgoszczan. Przebywając tu, można poczuć pulsujące tętno miasta, jednocześnie napawając się bliskością natury i sztuki.

Ulica Gdańska

Za najbardziej reprezentacyjną ulicę uchodzi Gdańska, słynąca z budynków i kulturalnego dziedzictwa. Oryginalna zabudowa w formie kamienic czynszowych w stylach secesji, klasycyzmu i eklektyzmu stanowi dziś największy wyróżnik miasta. Ówcześni  architekci, w tym reprezentanci środowiska berlińskiego, projektowali kamienice i wille nawiązując do form neorenesansowych oraz neobarokowych. Autorem ponad 60 realizacji w Bydgoszczy był Józef Święcicki – architekt i budowniczy, przez całe życie związany z Bydgoszczą. Wśród najlepszych budowli jego autorstwa szczególną uwagę zwracają kamienice zlokalizowane przy placu Wolności 1, ul. Gdańskiej 63, a także reprezentacyjny 4* hotel Pod Orłem. Koniecznie trzeba w nim zobaczyć restaurację mieszczącą się w historycznej, olśniewającej Sali Kolumnowej. 

Przykładem architektonicznego bogactwa jest też mieszcząca się niedaleko hotelu Kamienica Pod Łabędziem, zachwycająca swoją neorenesansową fasadą. 

Jako ciekawostkę można podać, iż znakomitością międzywojnia pośrednio związaną z Bydgoszczą była sławna aktorka, Pola Negri. Na kamienicy przy ul. Zamoyskiego umieszczono tablicę upamiętniającą fakt, iż dom ten artystka kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec. Choć Pola Negri nigdy nie zamieszkała w Bydgoszczy, często odwiedzała tu matkę, pozostając oczywiście w centrum zainteresowania miejscowej prasy.

Fontanna Potop i Dzielnica Muzyczna

Od miejskiego gwaru w oka mgnieniu można schronić się w oazie zieleni, jaką tworzy park im. Kazimierza Wielkiego rozpościerający się na tyłach górującego nad ul. Gdańską kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wielu Bydgoszczan oraz turystów specjalnie udaje się tutaj, by podziwiać monumentalną fontannę „Potop”. Dzieło autorstwa Ferdynanda Lepckego tematyką nawiązuje do biblijnego Potopu. Znajdująca się pośrodku kilkupostaciowa grupa wypiętrza się na wysokość aż 6. metrów. To największe dzieło artysty od samego początku budziło zachwyt i zaliczało się do głównych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Wartościowe rzeźby zostały jednak zarekwirowane na potrzeby wojenne. Współcześnie, dzięki założonemu w 2004 roku społecznemu komitetowi odbudowy fontanny, wiernie zrekonstruowany obiekt ponownie oszałamia przechodniów i skłania do refleksji. To bez wątpienia jeden z najokazalszych i najpiękniejszych wodotrysków w naszym kraju. Jest też popularny wśród wielbicieli darmowych atrakcji w Bydgoszczy, gdyż właśnie tutaj odbywają się koncerty, performensy i inne ciekawe wydarzenia “pod chmurką”.        

Idąc dalej, dochodzi się do ulicy Gimnazjalnej, która zyskała sławę dzięki swoim fotogenicznym widokom idealnym na zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych. Elegancka pierzeja tworzona przez budynki goszczące modne knajpki, przyciąga wzrok nietuzinkowymi schodami, kojarzącymi się z nowojorskim Harlemem. Odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń, a latem organizowane jest święto tej ulicy.

Gimnazjalna prowadzi bezpośrednio do tonącej w zieleni Dzielnicy Muzycznej, gdzie znajduje się interaktywna fontanna, a przede wszystkim – Filharmonia Pomorska. To jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, oferująca bogaty program koncertów i wydarzeń kulturalnych. 

W cieniu pobliskiego parku im. Jana Kochanowskiego stoi efektowny, neobarokowy gmach mieszczący Akademię Muzyczną. Także tutaj – vis à vis Teatru Polskiego – znajdziemy kolejny symbol miasta: posąg pięknej Łuczniczki, również wykonany przez Ferdynanda Lepckego. Warto nadmienić, iż bliźniaczą łuczniczkę spotkamy na Wyspie Muzeów w stolicy Niemiec. 

Ulica Cieszkowskiego

Podążając w Bydgoszczy tropem atrakcji turystycznych, zdecydowanie warto przejść spacerem z parku Kochanowskiego na ulicę Cieszkowskiego. Jest ona jednym z najciekawszych przykładów miejskiej architektury, stanowiąc zarówno świadectwo historyczne, jak i przestrzeń współczesnego życia miasta. Wzniesiono przy niej wyjątkowe kamienice z przełomu XIX i XX wieku, które zachwycają bogactwem detali architektonicznych oraz różnorodnością stylów, jak neobarok i neogotyk. Budynki charakteryzują się tradycyjną oraz awangardową stylistyką, oddając ducha „bydgoskiej secesji”. Od samego początku zadbano o odpowiednie wyposażenie: bruk, szerokie chodniki z granitowymi krawężnikami, oświetlenie gazowe. Na jej wylocie przy ul. Pomorskiej znajduje się Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Cieszkowskiego to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich wielbicieli belle époque.

Sielanka 

Sielanka to wyjątkowe osiedle willowe z początku ubiegłego wieku, gdyż ucieleśniało nowatorską koncepcję miasta-ogrodu. Było jednym z najnowocześniejszych projektów urbanistycznych swoich czasów. Sielankę zaplanowano w taki sposób, by łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością, z tego względu charakterystyczne są dla niej przestronne działki oraz duża ilość zieleni. Centralny punkt stanowi skwer Turwida, wokół którego rozmieszczone zostały eleganckie, okazałe wille, będące pierwotnie domami dla bydgoskiej elity: lekarzy, prawników i przedsiębiorców. Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się tzw. „holenderka” przy ulicy Kopernika 16, zbudowana w stylu nawiązującym do architektury holenderskiej. 

Sielanka jest jednym z najpiękniejszych, lecz nadal zbyt mało znanych zakątków Bydgoszczy. Z pewnością zasługuje na uwagę zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów. Dzięki swojej unikalnej architekturze i historycznemu znaczeniu, Sielanka jest prawdziwą perłą, która czeka na przywrócenie dawnej świetności.

Tuż po sądziedzku warto też wstąpić do Bydgoskiej Bazyliki Mniejszej św. Wincentego à Paulo, ponieważ ta monumentalna budowla zaprojektowana została na wzór rzymskiego Panteonu.

Myślęcinek

Myślęcinek to największy park miejski w Polsce o powierzchni aż 830 hektarów, stanowiący idealne miejsce do rekreacji i odpoczynku. Oferuje bogatą gamę atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W parku znajduje się m.in. ogród zoologiczny, wakepark, pole do mini golfa, zimowy stok narciarski, co sprawia, że Bydgoszczanie z przyjemnością przebywają tu o każdej porze roku. Tereny są ozdobione roślinnością z różnych stron świata, którą można poznawać w części wydzielonej na ogród botaniczny. Myślęcinek to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz naukę o przyrodzie i ekologii, oferujące szeroki zakres doświadczeń edukacyjnych i rekreacyjnych.

Niedaleko Myślęcinka ulokowane zostało Centrum Targowo-Wystawiennicze, stworzone do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, takich jak targi, wystawy, konferencje i koncerty. Nowoczesny, przestronny obiekt mogący pomieścić kilka tysięcy gości, stanowi serce bydgoskich wydarzeń biznesowych. Dzięki swojej elastycznej przestrzeni, centrum jest w stanie dostosować się do różnorodnych potrzeb organizatorów i uczestników, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych i lokalnych przedsiębiorców.

Zabytek, o którym marzy wielu Bydgoszczan

Zbudowany na placu Teatralnym w 1896 roku Teatr Miejski, szybko stał się najważniejszym elementem architektonicznym XIX-wiecznego centrum miasta. Gmach podbił serca mieszkańców elegancją i funkcjonalnością. Zwarta bryła teatru, z rzeźbiarską dekoracją na elewacji frontowej, była widoczna z różnych perspektyw. Uwagę przyciągały dwie wieże z klatkami schodowymi oraz loggia z płaskorzeźbami. We wnętrzu znajdował się westybul z kasami, foyer, widownia z dwoma piętrami balkonów, a także towarzyszące im korytarze i szatnie. Widownia została zaprojektowana na aż 800 miejsc. 

Budynek szczęśliwie przetrwał II wojnę światową, niestety spłonął w 1945 roku i choć nadawał się do odbudowy, w kolejnym roku decyzją władz został rozebrany. Liczna grupa bydgoszczan marzy o odbudowie dawnego gmachu na placu Teatralnym. Trwają debaty na temat przyszłego zagospodarowania tego terenu. 

Bydgoszcz – miasto Kazimierza Wielkiego

Bydgoszcz, dla której przywilej lokacyjny wystawił sam król Kazimierz Wielki, łączy w sobie bogatą historię, nowoczesną infrastrukturę i niezwykłe walory przyrodnicze. Nietypowe atrakcje turystyczne w Bydgoszczy sprawiają, że miasto to jest zróżnicowane i ma wiele do zaoferowania. Odkrywanie jej to nie tylko podróż w czasie, ale również spotkanie z żywą kulturą i dziką przyrodą. Zachęcamy do odwiedzenia tego fascynującego miasta, które nieustannie zaskakuje i inspiruje. Do zobaczenia w Bydgoszczy!