Wpis Blogowy

Co warto zwiedzić w Toruniu? 10 najciekawszych atrakcji w mieście Mikołaja Kopernika

Toruń jest przepięknym miastem w województwie kujawsko-pomorskim, które każdego roku przyciąga turystów średniowieczną architekturą, gotyckimi zabytkami i wybornym smakiem lokalnych pierników. To właśnie tutaj urodził się Mikołaj Kopernik, a pamięć o jego wielkich odkryciach stanowi nieodłączny element oferty regionu. Wiele osób odwiedzających to miasto po raz pierwszy zastanawia się, jakie miejsca warto w nim zobaczyć, aby w pełni wykorzystać wyjazd. Co można zwiedzić w Toruniu? Prezentujemy atrakcje turystyczne, które warto uwzględnić w planie wizyty. Zapraszamy do wpisu!

10 najciekawszych miejsc w Toruniu

W Toruniu nie bez powodu ogromną popularnością cieszy się hasło “gotyk na dotyk”. Średniowieczna architektura stanowi nieodłączny element krajobrazu miasta, a znajdujące się w nim zabytki należą do najstarszych w Polsce. Zjawiskowe Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, monumentalne kościoły i tchnące wielowiekową historią ruiny zamku krzyżackiego to zaledwie kilka z wielu klimatycznych miejsc w Toruniu, które budzą zachwyt zwiedzających. Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Oto 10 najciekawszych miejsc w Toruniu, które sprawią, że wycieczka pozostawi po sobie miłe wspomnienia.

Dom Mikołaja Kopernika

Co można zobaczyć w Toruniu? Podczas pobytu w rodzinnym mieście słynnego astronoma w harmonogramie wyjazdu nie powinno zabraknąć Domu Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie przyjmuje się, że to właśnie w tej klimatycznej kamienicy pod adresem Kopernika 15/17 ponad 500 lat temu narodził się człowiek, który zrewolucjonizował ówczesną naukę. Jednakże, choć dom należał do rodziny uczonego, to prawdopodobnie przyszedł on na świat w innym budynku będącym własnością Koperników, zlokalizowanym przy Rynku Staromiejskim 336. 

W Domu Mikołaja Kopernika możemy zwiedzić interaktywną wystawę upamiętniającą życie i odkrycia astronoma oraz zgłębić wiele innych obszarów ludzkiej wiedzy. Niezależnie od tego, czy interesują nas tajemnice Wszechświata, czy historia sztuki lub średniowieczne dokonania naukowe, to znajdziemy tutaj ekspozycję wpisującą się w nasze zainteresowania. 

Zespół Staromiejski

Zastanawiając się nad najciekawszymi atrakcjami turystycznymi w Toruniu, nie sposób pominąć Zespołu Staromiejskiego. To najstarsza część miasta budząca podziw turystów zachowaną architekturą odzwierciedlającą bogatą historię regionu. Zespół Staromiejski składa się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz ruin zamku krzyżackiego, a o jego wyjątkowości na skalę międzynarodową świadczy fakt, że w 1997 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Co warto zobaczyć w toruńskim centrum? Z pewnością powinniśmy zatrzymać się na chwilę na Starym Rynku. Nieodłącznymi elementami miejskiego krajobrazu są tam pnący się wysoko w górę ratusz, gotyckie kamienice, imponujący Dwór Artusa oraz pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym turyści uwielbiają robić sobie pamiątkowe zdjęcia. Zwiedzając Zespół Staromiejski, można również przespacerować się ulicą Szeroką, zajrzeć do środka gotyckich świątyń i obejrzeć średniowieczne mury obronne z basztami. Przebywając w okolicach zamku i Bulwaru Filadelfijskiego, prawdopodobnie natkniemy się także na bramy miejskie. 

Ratusz Staromiejski

W samym centrum Starego Rynku znajdziemy majestatyczny Ratusz Staromiejski – jeden z najpiękniejszych i największych gotyckich ratuszy w całej Europie. Wybudowano go na przełomie XIII i XIV wieku i przez wiele lat stanowił główną siedzibę władz miejskich. To właśnie w murach Ratusza Staromiejskiego podejmowano polskich władców, a wewnętrzny dziedziniec stanowił bijące serce toruńskiego handlu. Obiekt poważnie ucierpiał podczas najazdu Szwedów w 1703 roku, a pożar całkowicie strawił dachy i pomieszczenia na piętrach. Na szczęście jego mury ocalały, a obecnie w Ratuszu Staromiejskim znajduje się Muzeum Okręgowe. Możemy podziwiać w nim stałe wystawy poświęcone m.in. sztuce i architekturze gotyckiej oraz toruńskiemu mennictwu. 

Muzeum Etnograficzne

W Toruniu nie brakuje atrakcji również dla miłośników kultury ludowej. Muzeum Etnograficzne jest miejscem, w którym możemy zanurzyć się w świecie dawnych tradycji i obejrzeć liczne wystawy poświęcone sztuce, obrzędom i życiu codziennemu mieszkańców regionu oraz całej Polski. Znajdziemy tam m.in. barwne stroje, narzędzia pracy, wyroby stolarskie i przedmioty codziennego użytku. Nie brakuje również ekspozycji prezentujących rękodzieło ludowe, malowidła i rzeźby w drewnie. Jednakże oferta Muzeum nie ogranicza się wyłącznie do stałych i czasowych wystaw. Liczne warsztaty, wykłady i pokazy bezpośrednio angażują uczestników, pozwalając im przenieść się do niezwykłego świata dawnych obyczajów oraz dziedzictwa kulturowego Kujaw i całej Polski. 

Planetarium

Trudno wyobrazić sobie wycieczkę do rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika bez wizyty w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Ten nowoczesny obiekt zachwyci wszystkich miłośników kosmosu i astronomii, należąc do jednych z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Toruniu. Możemy tam wziąć udział w wielu, fascynujących seansach, które dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, umożliwią nam pełne doświadczenie ogromu i złożoności Wszechświata. Tajemnicze życie planet, galaktyk i zjawisk kosmicznych stanie przed widzami otworem, pozwalając spojrzeć na rozgwieżdżone niebo z zupełnie nowej perspektywy. Planetarium stawia sobie za cel edukację poprzez rozrywkę, oferując również liczne warsztaty i spotkania skierowane zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. 

Niewidzialny Dom

Niewidzialny Dom pozwala na zrozumienie codziennego życia osób niewidomych poprzez bezpośrednie doświadczenie. Zwiedzanie trwa około godziny i odbywa się z przewodnikiem w całkowitej ciemności. Chwilowe wyłączenie zmysłu wzroku sprawia, że dobrze znany nam świat nagle znika, ukazując swoje nieznane oblicze. Strona internetowa Niewidzialnego Domu jest niezwykle enigmatyczna, a sami organizatorzy bardzo dbają o to, aby nie ujawnić zbyt wiele przed wizytą. Na świecie znajduje się zaledwie 5 innych, znanych obiektów tego typu, dlatego będąc w Toruniu, warto samodzielnie się przekonać, jakie atrakcje czekają na nas w zaciemnionym wnętrzu. 

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża należy do jednych z najciekawszych punktów w całym mieście. Powstała w XIV wieku i przez wiele wieków współtworzyła miejskie fortyfikacje. Cechą charakterystyczną Krzywej Wieży jest przechył, który jest wynikiem rozmoknięcia i w rezultacie osiadania gruntu. Obecnie nachylenie tej średniowiecznej baszty wynosi około 1,5 m w stosunku do pionu, a samą budowlę spowija aura tajemnicy. Istnieje wiele, regionalnych legend tłumaczących specyficzny pochył obiektu. Jedną z nich jest historia zakazanej miłości toruńskiego krzyżaka do córki lokalnego kupca. Karą za złamanie zakonnej reguły było wzniesienie Krzywej Wieży, a według niektórych miejscowych do dziś zakochane pary testują pod nią swoją wierność. Niezależnie od tego, czy wierzymy słowom legendy, to ten doskonale zachowany, gotycki obiekt do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. 

Muzeum Toruńskiego Piernika 

Tradycja pieczenia pierników w Toruniu sięga średniowiecza, a wspaniały smak tych lokalnych wypieków szybko zdobył powszechne uznanie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w samym centrum miasta, w budynku słynnego w swoim czasie zakładu piernikarskiego. Co czeka nas na miejscu? Poza zgłębianiem sekretu tradycyjnych receptur możemy tam również wziąć udział w pokazach i warsztatach. Największą atrakcją tego miejsca jest z pewnością możliwość upieczenia pierników zgodnie z dawnym przepisem. Ogromną popularnością cieszy się także Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki, który odbywa się w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. 

Katedra Świętych Janów

Katedra Świętych Janów wraz ze zjawiskową Wieżą Katedralną należy do jednych z najpiękniejszych i największych świątyń gotyckich w Polsce. To także najstarszy obiekt z cegły wybudowany na terenie państwa krzyżackiego. Wieża Katedralna mierzy 52 m i jest popularnym punktem widokowym, z którego rozciąga się zjawiskowa panorama na Stare Miasto, Bulwar Filadelfijski oraz Wisłę. Na szczycie Katedry znajduje się także ważący około 7 ton dzwon Tuba Dei zawieszony na monumentalnej, drewnianej konstrukcji. Warto odnotować fakt, że w Katedrze Świętych Janów w 1473 roku uzyskał chrzest sam Mikołaj Kopernik. Wnętrze zachwyca bogatym wyposażeniem i cennymi dziełami sztuki sakralnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na gotyckie freski, piękne witraże oraz zabytkowe ołtarze. 

Bunkier-Wisła

Choć Toruń gotykiem stoi, to nie brakuje w nim również wielu innych atrakcji. Jedną z nich jest z pewnością Bunkier-Wisła, który umożliwia chętnym śmiałkom doświadczenie symulowanego nalotu bombowego. Głośne eksplozje, przeraźliwy gwizd obniżających lot samolotów i serie wystrzałów budują atmosferę wszechobecnej grozy i napięcia, którą dodatkowo dopełnia obecny w środku animator. Bunkier-Wisła jest autentycznym schronem przeciwlotniczym pochodzącym z czasów II wojny światowej. Choć obiekt ma imitować poczucie zagrożenia i oddawać realia życia w bombardowanym mieście, to turyści zazwyczaj opuszczają obiekt uśmiechnięci. 

Najlepsze atrakcje turystyczne w Toruniu – co zobaczyć podczas wyjazdu? 

Toruń oferuje wiele atrakcji turystycznych zarówno dla miłośników średniowiecznej architektury, jak i kosmosu czy kultury regionalnej. Przepiękne i doskonale zachowane zabytki tworzą niepowtarzalny klimat, który przynosi miastu rozgłos zarówno w kraju, jak i w całej Europie.

 Toruń wyróżniają również liczne parki i tereny zielone stanowiące idealne miejsce na spacery i rekreację na świeżym powietrzu. Bulwar Filadelfijski, biegnący wzdłuż Wisły, to popularne miejsce spotkań mieszkańców, w którym można cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami oraz odpocząć w kawiarniach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Dlatego, jeśli planujemy wizytę w Toruniu i zastanawiamy się, co zobaczyć w tym mieście, powinniśmy przygotować się na wielogodzinne zwiedzanie.